HABERLER / Duyurular / Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Resmi Heyeti’nin Türkiye Ziyareti


Kazakistan Sağlık Heyeti 8-14 Ağustos 2010 tarihleri arasında Türk Sağlık Sistemi hakkında incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Heyet Ankara ve İstanbul’daki kamu ve özel sağlık kurumlarında incelemelerde bulundu.

TİKA’nın katkılarıyla ülkemize gelen ve Kazakistan Devlet Başkanı Nur Sultan NAZAYBAYEV’in sağlık alanındaki başdanışmanı Dr. Sattar ABDİGULOV’un başkanlık ettiği Kazakistan Sağlık Heyeti, Kazakistan Devlet Haberleşme Analitik Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Serik IBRAYEV, Kazakistan Milli Tıp Derneği Başkanı Dr. Aijan SADIKOVA, Sağlık Bakanlığına Bağlı Too Medinform Şirketi Müdürü Talgat NUGUMANOV, Almati Şehri İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. İnessa LAVRENTYEVA, Almati Şehri Sağlık Bilgi Merkezi IT Uzmanı İlez OZDOYEV ile Kazakistan Milli Tıp Derneği IT Uzmanı Mihail KOÇERGİN ve Rusça çevirmenlerin katılımları ile oluşmuştur.

Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, TİKA, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneleri ziyaret eden Heyet, tüm kurumlarda oldukça sıcak bir ilgiyle karşılandı. Gezi boyunca, Türkiye’deki sağlık sisteminin seviyesiyle ilgili tanıtımlar, toplantılar, bilgi sistemleri hakkında sunumlar yapıldı. Gezi süresince yapılan görüşmelerde kazak hastanelerinin içinde bulunduğu şartlar açıklanarak, Türk sağlık sistemindeki bilgi metodolojisi ve enstrümanıyla ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.
Halen Rusya kökenli sağlık ve BT sistemlerini kullanmakta olduklarını ifade eden Kazak Heyeti, Türkiye’deki teknik altyapıyla ilk kez karşılaştıklarını ifade ettiler. Heyet, teknik altyapı ve çalışan sistem karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi, SGK ve vatandaşlık numarasına dayalı takip vb. birçok kurum ve sistemi ilk kez gören Heyet, kendi sistemlerinin de benzer bir yapıya kavuşması için rapor hazırlayacaklarını ifade etti.

Heyet, İstanbul’da da kamu ve özel sektör hastanelerinde incelemelerde bulundu. Sağlık bilgi sistemi, sağlık turizmi, BT altyapısı, yetişkin insan ihtiyacı, sürdürülebilir ulusal çözümler Heyetin orta vadede Kazakistan’da gerçekleşmesini arzu ettiği başlıca hususlar idi.

TİKA başkanı Musa Kulaklıkaya ile gerçekleştirilen görüşmede sağlık sisteminde ulusal olarak yapılması gerekenler konusunda bir değerlendirme yapıldı. Kulaklıkaya, söz konusu alanda bir işbirliği programının yapılmasına dair teklifte bulundu. Ziyaret edilen tüm hastanelerde, hastane yönetimi ile ilgili uzmanlarla görüşmeler yapıldı.

Görüşme sonucunda Türkiye sağlık kurumları tarafından Kazakistan’a tıbbi konsultayson ve sağlık sisteminin bilgisel yönetiminin oluşumu konularında konsültatif destek sağlanacağı konusunda anlaşmaya varıldı.

Kazakistan Milli Tıp Derneği’nin organizasyonu ve TİKA’nın katkılarıyla ülkemizi ziyaret eden Kazak Heyeti, sivil toplum kuruluşu olan Güncel Mevzuat Derneği’nde de inceleme ve temaslarda bulundu. Dernek yöneticileri, Sağlık Bakanlığında yürütülen yönetim danışmanlığı projesi hakkında Kazak Heyeti’ni bilgilendirdi. Kazak Heyet Başkanı ve Kazakistan Devlet Başkanı Nur Sultan NAZAYBAYEV’in sağlık alnındaki başdanışmanı Dr. Sattar ABDİGULOV ile Kazakistan Milli Tıp Derneği Başkanı Dr. Aijan SADIKOVA iki ülke sistemlerinin yakınlaşması ve belli bir uyum düzeyinin yakalanmasında Güncel Mevzuat’ın hizmetlerinin önemini vurguladı. Dernek yöneticilerini Kazakistan’a davet etti. Ayrıca ortak projeler yürütülmesi hususunu raporlarına yazacaklarını söylediler.

Kazakistan Devlet Haberleşme Analitik Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Serik IBRAYEV, Kazak Sağlık Sistemi hakkında bilgi verdi. Kazakistan Sağlık Bakanlığına Bağlı Too Medinform Şirketi Müdürü Talgat NUGUMANOV ise Bakanlık ve hastanelerdeki mevcut bilişim çözümleri hakkında bilgi verdi.
Her iki yetkili de Kazakistan sağlık sisteminin gelişimi için Türkiye ile işbirliği imkânlarının geliştirilmesi hususuna işaret etti.
Heyet, Ankara ve İstanbul’daki müze ve kültürel miras yerlerini de ziyaret etti. Heyet Başkanı ve beraberindekiler, başta TİKA olmak üzere, incelemeleri sırasında kendilerine her türlü bilgiyi sunan ve bunu görev bilinciyle yapan Türk yetkilerine şükran ve dostlularını iletti.